top of page

בוצוואנה הפראית

בוצו-מה?! - 10 ימים בבוצוואנה הפראית​
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

שם המחבר: זיו אוריול והדס אביגד

תאריך: 21.8.16

קשה לתכנן טיול של חצי שנה מהארץ. בייחוד כשאין המון מידע באינטרנט.

כשהתחלנו לתכנן את הטיול שלנו, שהתחיל באוגנדה וירד הלאה דרומה, התייאשנו מהתכנון בשלב של מפלי ויקטוריה. פשוט אמרנו – "ממפלי ויקטוריה דוך ליוהנסבורג, בצורה שתהיה הכי זולה שיש."

חמישה חודשים אחר כך, נכנסנו לבוצוואנה, בעיקר מהסיבה שהויזה אליה היא חינם, וכי שמענו על כל מיני דברים מעניינים שיש בה. כך החלטנו לעבור בבוצוואנה כשאנחנו בכלל לא בדרך לדרום אפריקה, אלא לנמיביה.

במאמר זה נספר לכם על עשרה ימים באחת המדינות המפותחות אך עם זאת פראיות שהיינו בהן !

תמיד מרגיע לראות שלט כזה.

מחפשים את הפילים

קרוב לגבול עם זמביה יש את פארק צ'ובה הידוע בריבוי הפילים שבו. הפילים בפארק הזה, כך שמענו, לא כל כך מבינים גבולות ולפעמים מסתובבים בעיירה השכנה לפארק – קסאנה.

אז עשינו קמפינג בקסאנה, לשני לילות, כאשר כל לילה במקום אחר. ראינו חזירי בר, צבאים, סנאים – אבל לא פילים!

מקסאנה המשכנו למקום שנקרא Elephants Sands, מקום שלפי התיאור מגיעים אליו פילים על בסיס יומי.

לקחנו סוג של מונית שירות, כמו שהיינו רגילים לקחת בכל הטיול שלנו עד אז, והיינו בהלם!

מונית השירות יצאה על פי השעה שנקבעה ולא לפי מתי שיש ארבע-עשרה אנשים יותר מהמקסימום שאפשר לדחוף פנימה! הרגשנו שאנחנו באמריקה...

בדרך לשם, בעוד שנינו מנקרים, ראינו פתאום ג'ירפות ופיל – סתם כך בצד הדרך! "אבל זה לא באמת נחשב כי זה בנסיעה..." ואנחנו רוצים לראות אותו מקרוב ובעמידה!

הגענו לאלפנט סנדס ולמרבה הפלא לא חיכו לנו שם פילים. "טוב הם בטח בדרך...". פתחנו אוהל, התמקמנו, והתחלנו יחד עם עוד זוג נוסך שהיה במקום- לפתור פאזל של אלף חלקים – "אולי עד שנסיים אותו יבואו הפילים?"

תכננו להישאר לילה אחד ובסוף בגלל שהיינו עמוק בתוך הפאזל ועוד יותר עמוק באשליה שיהיו פילים, נשארנו לילה נוסף, ולמרבה הפלא – אין פילים! (כאן כדאי לציין שבעונה שהיינו הכל פורח מסביב ולכן הפילים לא מגיעים. כשהכל יבש הם פוקדים את המקום על בסיס יומי.)

כשעזבנו את אלפנטס סנד לכיוון נאטה, כמעט כאילו הם צוחקים עלינו-

ראינו עשרות פילים בצדי הדרך, מתפלשים בבוץ ונהנים מהחיים, פחות מ5 דקות נסיעה מאיפה שהיינו!

זה פיל שם על הכביש..?

טיסה בהפתעה

כמה ימים אחרי החיפוש הכוזב אחרי הפילים מצאנו את עצמנו בעיירה מאון, שהיא עיירת הגישה לתופעה המופלאה שנקראת האוקבנגו דלתא. האוקבנגו דלתא היא דלתא של נהר, שנשפכת בעצם לשום מקום (ולא לים) ומסתיימת במדבר הקלהרי. כל האזור הזה של הדלתא מוצף בחודשים מסוימים של השנה, ובזמנים אחרים המפלס יורד משמעותית- מה שיוצר תופעות מעניינות במקום. הטיול הכי נפוץ בדלתא הוא טיול בסירת מקורו, אבל לזה נגיע בהמשך.

במאון החלטנו שאנחנו מנסים למצוא טיסה מעל לדלתא. בהתחלה חשבנו לנסות כל מיני קומבינות, משהו של הרגע האחרון, דקה 90, איזה מטוס שלוקח נוסעים וחוזר ריק – "בטוח נמצא משהו כזה לא?"

הדלתא מלמעלה

אז לא ממש. אחרי הסתובבויות בשדה התעופה בחיפוש אחרי קומבינה- הבנו שזה פשוט לא ילך ושנאלץ לשלם על טיסת "נוף" של 45 דקות עד שעה של מטוס צסנה קטן שעושה סיבוב מעל הדלתא וחוזר.

המחירים הראשוניים שקבילנו לתענוג הזה היו בסביבות ה100$ שזה סכום שלא התכוונו לשלם בתמורה לטיסה.

מפה לשם בסיבובים חסרי מנוח בשדה התעופה ובין החברות השונות הגענו לחברה מסוימת בשם Mack Air שנתנה לנו מחיר טוב של 50$ לאדם אם נהיה 5 או 6 אנשים ובעצם נוציא מטוס מלא – אחלה! עכשיו רק צריך למצוא עוד 3 אנשים.

אחת החברות שדיברנו איתה חזרה אלינו ואמרה שיש עוד זוג שרוצה לצאת ושנבוא למשרד ונסגור איתם. הם רצו 75$ דולר ועכשיו אנחנו עם הצעה יותר טובה ביד.. הגענו אליהם למשרד עם ההצעה השניה, בתקווה שהם פשוט ישוו אותה ונוכל לצאת, ובאופן מפתיע הם אמרו לזוג השני – פשוט תלכו איתם, זה אחלה מחיר ולא נוכל להשוות אותו.

אז עכשיו אנחנו 4, יוצאים מהטרמינל לכיוון המשרד של החברה השניה, ובדרך רואים איש עם מזוודה. שאלנו אותו אם הוא רוצה להצטרף לטיסה מעל הדלתא – והנה אנחנו 5!

הטיסה הייתה חוויה יוצאת דופן בטיול שלנו! נופים מיוחדים שקשה לתאר, אגמים ונחלים וביצות וירוק אינסופי, ובתוך כל הטוב הזה רואים מלא חיות – פילים וג'ירפות והיפופוטמים מתרחצים ומסתובבים בין העצים!

אחלה דרך לחגוג 6 שנים ביחד!

עם כל החבר'ה אחרי הטיסה

מחפשים את נוקי ומגיעים לגן עדן

 כאמור הטיול הכי נפוץ בדלתא הוא טיול מקורו. מקורו הוא מין קאנו שטוח מפיברגלס שמיועד לשוט בין התעלות הרדודות והביצות של האוקבנגו דלתא, כשהמפעיל שלו, ה"פולר" לא משיט את הקנו אלא בעצם דוחף את הרצפה עם מקל ארוך.

בימינו נטולי הפילים באלפנטס סנדס פגשנו את ג'ף, שסיפר לנו המון סיפורים על בוטסוואנה ועל נמיביה והתיימר להיות מומחה בלעדי לאזור. כששאלנו אותו איך אפשר לעשות טיול מקורו בזול הוא ענה לנו מיד שהוא מכיר את המקום המושלם למטרה זו.

ג'ף סיפר לנו על כפר נידח בשם את'ה 6 (Etsha) שהוא מקום לא מתויר ומאוד מקומי בחלק המערבי של הדלתא. שם, הוא אמר לנו, תחפשו את "נוקי" והיא כבר תדאג לכם – אם זה לא המסלול הבטוח לחוויה אוטנתית אז אני לא יודע מה כן.

כשהיינו על האוטובוס בדרך לאת'ה 6 כבר הבנו שיש לנו מעט מאוד מידע ביד, אבל היינו אופטימיים – בכל זאת אנחנו בדרך לחוויה של פעם בחיים. ירדנו מהאוטובוס והתמלאנו תדהמה כשהאיש הראשון ששאלנו לא ידע מי זו נוקי. גם השני והשלישי לא ידעו.. הרביעי הוביל אותנו למקום מסוים, קרא לאיזה חבר שלו, חיכינו אצלו בחצר חצי שעה עם כל המשפחה שלו, ורק אז הבנו שאין לו מושג מי זו נוקי.

אז מה עושים?

ידענו שאנחנו די קרובים לכמה ריזורטים יפים, שהם אמנם חריגה רצינית מהתקציב אבל במקרה וניתקע זו תהיה האופציה. אז כך עזבנו את את'ה 6, עם הבנה מעורפלת שנוקי כנראה נמצאת באחד מהריזורטים המפוארים, ושג'ף כנראה לא כל כך מבין את המשמעות של לעשות משהו בזול. מאת'ה 6 הגענו לאת'ה 13, ומשם הזמנו איסוף למקום שנקרא גומה לגון. רק על האיסוף הזה לקחו לנו 10$ לאדם שהיה נראה לנו מחיר מופקע לכל הדעות. תוך כדי הנסיעה קצת הבנו את המחיר, כי זה חצי שעה של נסיעת 4X4 בחולות עמוקים, והרבה מהאורחים שלהם מגיעים באופציה הנוחה יותר של מטוס פרטי.

בגומה לגון הבנו מיד שזה יהיה כבד על הכיס, אבל זה לא מנע מאיתנו להתפעל מהמקום המדהים הזה! הריזורט שוכן על שפת אגם יפהפה, ויושבים עם בירה, מסתכלים על השקיעה ועל התנינים במים.

השקיעה בגומה לגון

בסוף אמרנו "אם כבר אז כבר" ויצאנו דרך הגומה לגון גם לטיול מקורו של חצי יום. הטיול מתחיל בסירת מנוע שלרחה אותנו למקום שממנו יוצאים עם המקורו. בסירת מנוע הזו ראינו תנין הרבה יותר מקרוב ממה שהיינו רוצים לראות! היינו ממש מרחק נגיעה ממנו כשהוא פשוט צף במים ומסתכל עלינו.

אחר כך יצאנו עם המקורו ושטנו בתעלות הרדודות של הדלתא. השייט מעניין והנופים משתנים מלעבור בתוך סבך גבוה, לשייט בין מרבדים של חבצלות מים עוצרי נשימה! בדרך גם ראינו היפופוטם, והפעם שמרנו על מרחק סביר כי לא היינו רוצים לפגוש את הצד הרע שלו. בהמשך הטיול עושים טיול קצר ברגל על אחד האיים כדי לחלץ קצת עצמות, ולפעמים לראות פילים. אתם יכולים כבר לנחש שפילים לא ראינו, אלא רק את הגללים והעקבות שלהם. חזרנו למקורו ובשייט חזרה מדי פעם הצטרפה אלינו קרפדה קטנטנה בגודל אצבע וקפצה לה בתוך הסירה.

בסופו של יום החריגה מהתקציב בגומה לגון לא רוקנה לנו את הכיסים. זכינו לראות מקום מדהים ומיוחד מאוד, והזוג שאיתו עשינו את הטיול מקורו בסוף נתן לנו טרמפ של יומיים עד לווינדהוק בירת נמיביה.

חבצלות המים בביצות הדלתא

קצת על הכותבים

זיו והדס - אנחנו זוג, ביחד כבר כמה שנים, ויצאנו באוקטובר 2015 לטיול של חצי שנה ביבשת. התחלנו באוגנדה ועשינו את כל הדרך עד דרום אפריקה דרך טנזניה, מלאווי, זמביה בוצוואנה ונמיביה.

מוזמנים לפנות בכל שאלה!

זיו – 0524343480

Zivoriol1@gmail.com

bottom of page