top of page

חודש באפריקה!

 • Twitter Social Icon

שמות המחברים: ניר עידה וירדן עצמון

תאריך: 30/12/2016

אפריקה - סיכום!

לסיכום– היה טיול מדהים, חוויתי ומומלץ בחום!

מסלול הטיול– נמיביה (רכב) – בוצואנה (רכב) – זמבבואה (רכב) – זמביה (רכב) – טנזניה (טיסה מזמביה) – זנזיבר (טיסה מארושה)

אורך הטיול– 33 ימים.

הקדמה:

אני וחברתי החלטנו לצאת למסע לאפריקה.

עמד לרשותינו זמן מצומצם של 33 ימים. מכיוון שרצינו להספיק כמה שיותר, נדרש מאיתנו לתכנן את הטיול ברמה גבוהה ולרדת לפרטים. תכנון ברמה הזו, עולה יותר מבחינה כספית אך מבטיח להספיק יותר יעדים.

מידע כללי - אפריקה:

 1. טלפון- סים מקומי– ניתן לרכוש בכל מדינה במחירים נמוכים

 2. כסף– מומלץ להגיע עם דולרים מהארץ, בחלק מהמקומות נדרש להמיר למטבע מקומי ובחלק ניתן לשלם עם דולר. מכבדים ויזה ומאסטר קארד (לא בכל המקומות ולכן כדאי להביא מזומן).

 3. רכב– נספח ג' – שאלות שיש לשאול בלקיחת רכב.

 4. הצטיידות- בכל הערים הגדולות יש סופר מרקט. לגבי ציוד מטיילים יש בנמיביה רשת חנויות גדולה בשם CYMOT שיש בה ציוד מטיילים מעולה.

 5. ויזות– אפרט תחת כל מדינה.

 6. רשימת ציוד– נספח ד'.

 7. ניווט– גוגל מפס ומפס מי עובדים מצויין כמעט בכל מקום.

נמיביה:

מסלול הטיול: ווינדהוק – ססריאם – וולביס ביי- סוואקפמונד – דמארלנד – מפלי אפופה – אופויו – אטושה – מאון (בוצואנה)

מידע כללי:

 1. לינה- (מצורף בנספחים) ניתן לבחור את סוג הלינה שלך, אנחנו בחרנו בקאמפים כאשר האוהל הוא על גג הרכב (שוכרים רכבים ייעודים לזה), רוב הקמפים מסודרים, עם שירותים, מקלחת חמה, חשמל, תאורה ומקום לשטוף כלים (נדרש לוודא מה הקאמפ מספק לפני הבוקינג) את רוב מקומות הלינה הזמנו דרך סוכנת בשם אריקה (מעולה!!), מייל של אריקה - erikag@namibian.org.

 2. מטבע- נאד – 3 נאד=שקל לערך. בנמיביה מקבלים אשראי (ויזה ומאסטר קארד). מבחינת מזומן מקבלים ראנד דרום אפריקאי ונאד, דולרים רגילים יכובדו רק בCHANGE.

 3. ניווט- יש קליטה ברוב האזורים במידה, גוגל מפס עובד מעולה.

 4. ויזה- אנחנו עשינו בארץ אצל בחורה בשם ג'ל (ניתן לחפש בגוגל ויזה לנמיביה ולתאם איתה הגעה).

 5. דרכים- רוב הדרכים במדינה הם דרכי עפר ולכן כדאי לשכור רכב חזק, עמיד ומומלץ בחום 4X4.

מידע על מסלול הטיול:

ווינדהוק (Windhoek)- בירת נמיביה, ממוקמת במרכז המדינה ומשמשת נקודת התחלה טובה למבקרים בה. בוינדהוק אין אטרקציות מיוחדות. משם בדר"כ שוכרים רכב, מצטיידים לקראת הטיול, רוכשים סים מקומי ופורטים כסף.

 

סוסוסבלי (Sossusvlei)- הדיונות האדומות הגדולות בעולם. איזור מגניב בו יש מלא דיונות אדומות ענקיות. הדיונה הגדולה ביותר נקראת "ביג דאדי" ועליה ניתן לטפס רגלית. מתחת ל"ביג דאדי" יש את "העמק המת", עמק בו לפני מיליני שנים היו מי ים וכיום יש רק שכבת חול לבן (נראה כמו מלח) וגזעים מתים של עצים. השילוב של הדיונות האדומות עם ה"חול הלבן" הזה יוצר מראה מדהים. מומלץ בבחום לישון בתוך השמורה עצמה, זו האופציה היחידה להיכנס לשמורה עם הזריחה. במידה ותבחרו לישון מחוץ לשמורה, תיאלצו להיכנס רק ב-7 בבוקר ולהחמיץ את הזריחה במקום.

וולביס ביי (walvis bay)- עיירה חביבה, נמצאת בתנופת בניה, ידידותית למטיילים. בוולביס ביי יש טיילת נחמדה בה ניתן לראות כמות עצומה של פלמינגואים. בנוסף, על הטיילת יש כמה פאבים ומסעדות עם אווירה נחמדה, התמזל מזלנו לראות להקת דולפינים מהמסעדה בה ישבנו (the raft). בוולביס ביי יש אטרקציה מדליקה של קיאקים עם כלבי ים, מדריך מומלץ – קרייג – +264812296307. מייל – namyak@africaonline.com.na.

סווקופמונד (Swakopmund) – עיירת חוף נחמדה מאוד לנוח. נחשבת כבירת האקסטרים- צניחה חופשית, טרקטורונים, גלישת חולות וכו'. במקום יש פאב גרמני בו מייצרים את הבירות בעצמם, מקום מעולה עם אוכל ובירה מעולים.

 

קייפ קרוס (cape cross Seal Reserve)- ביתם של עשרות אלפי כלבי ים (קייפ-פר-סיל) שהגיעו לשם בעקבות הדגה הרבה שמגיעה מהאוקיינוס לאיזור החוף. יש שם אלפי פריטים ונחמד לראות את האיזור (אין מה לעשות שם יותר משעה).

דמארהלנד- איזור מדברי מאוד בו ניתן לראות ציורי אבן עתיקים של הבושמנים, הר שחור ואת שבט הדמארה.  בדמארהלנד לנו במקום בשם גרוטנברג, מדובר בכמו צימרים יוקרתיים מאוד על הר גבוה שמשיקפות על עמק ובריכה בקצה ההר. למזלינו, הצלחנו להשיג guide room במחיר נח (מפורט בנספח ב').

מפלי אפופה (Epupa falls)- בגבול עם אנגולה, באמצע המדבר פתאום יש חלקה ירוקה עם עצי דקל ונהר נחמד עם מפלים קטנים, איזור מאוד נחמד לנוח וליהנות מהנוף, אין אפשרות להיכנס למי הנהר בגלל התנינים באיזור. מאיזור זה ניתן לצאת לסיורים של שבטי ההימבה.

אופאיו (opuwo)- עיר ענייה מאוד ולא כ"כ סימפטית. אך היא העיר הגדולה ביותר באיזור ורק בה ניתן להצטייד ולתדלק לפני מפלי אפופה או בדרך לאטושה. לא ממליץ לישון בעיירה זו.

 

פארק אטושה (etosha):

הפארק הגדול ביותר בנמיבה, פארק בו השבילים מסודרים למדיי וכנ"ל גם אתרי הלינה.

בפארק יש 5 אתרי לינה שכל אחד מהם מצוייד באיזור קמפינג, איזור של חדרים, בריכת שחיה, מסעדה, פאב והכי חשוב – איזור לשבת בערב ליד בור מים ולהינות מהחיות שבאות לשתות בשעות החשיכה.

הפארק מורכב משביל מרכזי שממנו יוצאים שבילים קטנים לבורות מים שבימי הקיץ החמים עיקר החיות מתרכזות שם.

בכניסה לפארק מקבלים מפה מסודרת והפארק משולט – מאוד קל להתמצא בפארק.

נדרש להזמין מראש מקומות לינה!

 

בוצואנה:

מידע כללי:

 1. עיר בירה- גאבורון – Gaborone עיר הבירה והעיר הגדולה במדינה. היא ממוקמת על גדות נהר נוטוון (Notwane) בדרום מזרח בקרבת הגבול עם דרום אפריקה. בקרבת העיר נמצא שדה תעופה בינלאומי.

 2. מטבע- פולה (Pula) בוטסואנה, 11 פולה = דולר.

 3. שעון- מאחרת את ישראל בשעה.

 4. ויזה- אזרחים ישראלים העומדים לבקר בבוטסוואנה (בבוצוונה) יידרשו להצטייד באשרת כניסה טרם הגיעם למדינה. יש להקפיד להגיע לבוצוונה עם אשרה המתאימה למטרת הביקור (תיירות, עבודה וכדו'). לקבלת האשרה יש לפנות לשגרירות בוצוונה בפרטוריה – דרום אפריקה. הדרכון חייב להיות תקף לשישה חודשים לפחות וכן הוכחת יכולת כלכלה עצמאית. אין להישאר ללא הארכת האשרה ויש לקחת בחשבון כי הליך הארכת האשרה אורך זמן רב.

 

אתרי תיירות ואטרקציות (שאנחנו עשינו):

 1. דלתת האוקוונגו- הדלתא היא מאוד מיוחדת. מדובר במפגש של 3 נהרות גדולים שזורמים למדבר הקלהרי במקום לזרום לים. זרימה של נהרות אלה גורמת להצפה של האיזור ולמעין ביצה גדולה העונה לשם דלתת האוקוונגו. העיר המרכזית באיזור הדלתא אשר ממנה כדאי לצאת לפעילויות בדלתא היא העיר מאון. הדלתא מרשימה מאוד ביופיה ויש כמה פעילויות עיקריות ששווה לעשות:

 2. טיסה מעל הדלתא- חוויה ייחודית בה רואים את הדלתא מלמעלה. מדובר במטוס קטן מאוד (עד 5-6 נוסעים), טיסה של 45-60 דק'. הדרך להוזיל עלויות בטיסות אלו הם לבנות קבוצה של 4-6 אנשים ולעשות סקר שוק סביב השדה תעופה בעיר מאון שם יש המון חברות שמפעילות טיסות אלו.

 3. שיט מקורו- מקורו היא סירה צרה בה מדריך יכול להשיט עד שני תיירים. שיט המקורו היא באמצעות משוט ארוך כאשר ההתקדמות מתבצעת ע"י דחיפת הקרקעית. בשיט עצמו רואים עשבייה רבה וחיות מים כמו היפופוטמים ואולי אפילו תנינים ממרחק קצר מאוד. ניתן לקחת שיט ליום אחד וניתן לקחת למס' ימים. אנחנו החלטנו לקחת שיט ליומיים, הלילה באיזור הדלתא היה חוויה ייחודית בה ראינו הרבה מדריכים מקומיים שרים ורוקדים סביב המדורה. בנוסף, אם בוחרים לישון לילה עושים סיורים רגליים בדלתא בה ניתן לראות ג'ירפות, זברות, גנו וכו'.

מורמי- בשיט המקורו הבטיחו לנו כי נגיע עם המקורו למורמי, לאחר שיצאנו לשיט הבנו שדבר זה לא אפשרי כי מורמי רחוקה מדיי וצריך לנוע במורמי עם רכב  4X4. מבוצואנה (מאון) תכננו לנסוע לויקטוריה פולס בזימבבואה, ישנן 2 דרכים להגיע – דרך כביש סלול או דרך השמורות מורמי וצ'ובה (דרך 4X4 קשה). מכיוון שרצינו לבקר במורמי החלטנו לקחת את הדרך הקשה יותר וללון לילה במורמי.

מורמי היא שמורה ייחודית, פראית מאוד, עם המון חיות. בנוסף, בניגוד לנמיביה הנסיעה בשמורה קשה מאוד. השבילים והמפות לא מסודרים ולא מובנים. הקאמפים בסיסיים מאוד (על אף מחירם הגבוה של 100 דולר ללילה) ולא מוגדרים, במהלך הלילה התקרב אלינו צבוע והגיע למרחק של מטר וחצי עד שהבחנו בו. למרות כל זאת, אני חייב להודות שמורמי הייתה מהשמורות היפות שהיינו בהן. בסיור קצר הבחנו במגוון חיות ענקי והנוף של השמורה הוא מדהים. לא הייתי ממליץ לוותר על סיור בשמורה זו, יש לקחת בחשבון את הדברים שנאמרו על הדרכים, מפות וכו'.

צ'ובה- רק עברנו דרך שמורה זו בדרך לזימבבואה, אני חייב להודות שהשבילים בשמורה קשים מאוד (חול עמוק) ולמען האמת ב4 שעות שם לא ראינו כמעט כלום.

זימבבואה (מפלי ויקטוריה):

מידע כללי:

 • עיר בירה- הארארה.

 • מטבע- דולר אמריקאי.

 • שעון- כמו ישראל.

 • ויזה- ישראלים זקוקים לויזה (בערך 50 דולר לאדם). יש לשים לב שבמידה ורוצים להיכנס עם רכב למדינה, יש לשם אגרת רכב. בנוסף, נדרש לעשות ביטוח מקומי (לפחות ל30 ימים) ולכן הכנסת רכב למדינה עולה 105$ (רק הרכב!!).

אתרי תיירות ואטרקציות (שאנחנו עשינו):

 • מפלי ויקטוריה- הפלים הגבוהים ביותר בעולם. מפלים מרשימים ויפים מאוד כשאר יש הבדל גדול בין עונות השנה בביקור. ההבדל בזרימה במפל בין העונה  הרטובה ליבישה גדול מאוד. אנחנו ישנו בעיירה בשם ויקטוריה פולס הסמוכה למפלים. המפלים משמשים כגבול בין זמבבואה לזמביה. כניסה לשמורה עולה 30 דולר לאדם. בשמורה עושים סיור רגלי של כשעתיים.

 • סביב המפלים אפשר לעשות אטרקציות נוספות כגון טיסה באליקופר, אומגות וכו'.

 

זמביה (מפלי ויקטוריה):

מידע כללי:

 • עיר בירה- לוסקה.

 • מטבע- הקוואצ'ה זמבי (znk).

 • שעון- כמו ישראל.

 • ויזה- ישראלים זקוקים לויזה.

 

אתרי תיירות ואטרקציות (שאנחנו עשינו):

מפלי ויקטוריה- המפלים הגבוהים ביותר בעולם. מפלים מרשימים ויפים מאוד כשאר יש הבדל גדול בין עונות השנה בביקור. ההבדל בזרימה במפל בין העונה  הרטובה ליבשה גדול מאוד. אנחנו ישנו בעיירה בשם ליוינגסטון הסמוכה למפלים. המפלים משמשים כגבול בין זמבבואה לזמביה. כניסה לשמורה עולה 20 דולר לאדם.

אטרקציות- בעונה היבשה ניתן להיכנס ל"בריכת השטן" בריכה הנימאת על שפת המפל, למעשה אתה נמצא בתוך המים על שפת המפל שמתחתיך יש 108 מטר. חוויה מטורפת!! כמו בזימבבואה, גם פה יש אטרקציות נוספות כמו טיסה בהליקופטר, אומגות וכו'.

טנזניה:

מידע כללי:

 • עיר בירה- דודומה.

 • מטבע- שילינג טנזני.

 • שעון- כמו ישראל.

 • ויזה- ישראלים זקוקים לויזה.

 

אתרי תיירות ואטרקציות (שאנחנו עשינו):

לטנזניה עברנו בטיסה מזמביה. הגענו לטנזניה ע"מ לבקר בספארי. סגרנו עם מדריך (סטפן דוד – מאוד לא מומלץ). סגרנו עם סטפן שיאסוף אותנו משדה התעופה וידאג כמובן לכל הספארי. תכננו לבקר ב-4 שמורות- סרנגטי, נגורו נגורו, לייק מניארה וטרנגירי – בפועל ביקרנו בסרנגטי ונגורונגורו, לכן אוכל לספר רק עליהן.

הסאפרי בטנזניה יקר יחסית, מכיוון שהכניסה לשמורות יקרה והתיירים מחוייבים במדריך (שמתלווה אליו טבח). ניתן לבחור את סוג הלינה, ניתן לישון בלודג'ים או לישון בקמפים – דבר המשפיע מאוד על מחיר הסיור בספארי.העיר המרכזית שממנה יוצאים לספארי היא ארושה. אין מה לעשות בארושה והעיר מרגישה מסוכנת בשעות החשיכה.

 1. סרנגרטי (Serengeti)- השמורה היפה ביותר בה ביקרנו, גם הנוף בה וגם כמות החתולים בשמורה. זהו הספארי המצולם ביותר בעולם ולא סתם. הפארק הגדול והמפורסם ביותר בטנזניה. מקום עם מרעי דשא ענקיים, סוואנות גדולות והנדידה הגדולה עוברת דרך שם. הסרנגטי הוא  ה-מקום לספארי בטנזניה. השמורה משתרעת על פני קרוב ל-15 אלף קמ"ר ומכאן שמה – המישורים האינסופיים. ואכן, הנוף הוא של ערבת עשב חסרת גבולות, כמעט ללא עצים. האדמה היא אפר וולקני עשיר במינרלים ולכן היא פורייה למדי והעשב בה צומח ללא הפרעה. הסרנגטי חוצה את הגבול בין טנזניה לקניה, שבה היא קרויה "מסאי מארה".

 2. נגורונגורו (Ngorongoro)- בשטח לא גדול של כ-300 קמ"ר נמצאות 25 אלף חיות בר גדולות כמו צבאים, זברות, גנו, פילים ובהם מזנבים טורפים כמו אריות, צבועים וצ'יטות. נגורונגורו, שנוצר לפני כשני מיליון שנים, הוא למעשה קלדרה – מכתש הנוצר מקריסת מגמה שבהר געש. בהיותו בעומק 600 מטרים, המכתש הוא הקלדרה הסגורה הגדולה ביותר בעולם. בזכות מקורות המים והעשב שיש בו בשפע, מתקיים במכתש מעין מיקרוקוסמוס שמכלכל באופן עצמאי את בעלי החיים והאנשים שחיים בו. למרות שרוב החיות יכולות לצאת מהמכתש, שפע האוכל (מרעה וכמובן, טרף) ותנאי המחייה גרמו לכך שחיות נודדות כמו זברות, גנו, צבאים ופילים ויתרו על ה"חופש" והן מתגוררות באופן קבוע במכתש.

לזנזיבר הגענו בטיסה מארושה. זנזיבר היא מקום מעולה לבטן גב. המלונות ברמה מאוד גבוהה ורובם מציעים "הכל כלול" שמוסיף לכיף ולאווירה.

בזנזיבר יש מספר אטרקציות שניתן לעשות. מכיוון שעשינו מעט, נוכל להמליץ רק עליהן:

 • בלו ספארי- אטרקציה נחמדה מאוד. שטים לאי נעלם קטן, עוצרים לשנירקול ומשם לאי  גדול יותר בו אוכלים ארוחת צהריים. אטרקציה של יום שלם.

 • שחיה עם צבי ים- אטרקציה מגניבה שנכנסים לשחות עם צבי ים ולהאכיל אותם.

א - אקסל הטיול

ב - טבלת מקומות לינה

ג - רכב

נספח א - אקסל:

נספח ב - טבלת מקומות לינה:

נספח ג':

רכב:

אנחנו שכרנו רכב ל21 ימים. לקחנו את הרכב בנמיביה (וינדהוק) משם נסענו לבוצואנה ומשם לזימבבואה (והחזרנו את הרכב בזימבבואה).

חשוב מאוד לקחת רכב חזק ועמיד מכיוון שרוב הדרכים הם דרכי עפר.

בנמיביה נהוג לשכור רכבים עם אוהל על הגג, האוהל קל מאוד לתפעול ומאוד נח.

אנחנו שכרנו מחברה בשם Namibia 4x4 rentals שמזונגו מציעים וואצ'ר של 10% הנחה על הרכב. אחלה חברה.

לבדוק בלקיחת הרכב:

 1. לוודא שיש טנק דלק כפול במכונית.

 2. איפה הנקודות ששים את הג'ק?

 3. לוודא ציוד החלפת גלגל (ג'ק, מפתח גלגלים, ידית לג'ק).

 4. לוודא שיש שני גלגלי ספייר ושניהם תקינים (מומלץ מאוד להזמין שני גלגלים!)

 5. איזה שמן מנוע נדרש?

 6. סוג דלק?

 7. לוודא רצועות גרירה

 8. לוודא את חפירה (במידה ומתחפרים)

 9. רצועות גרירה, לאן מחברים אותם?

 10. מה לחץ האויר הנדרש בצמיגים?

 11. איך משלבים 4X4

 12. אישור מעבר בין מדינות.

 13. לוודא פס זוהר אדום ולבן – בזמביה נותנים דוחות במידה ואין את הפסים הזוהרים הללו

קצת על הכותבים

bottom of page