top of page

מפלי ויקטוריה

  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

שם המחבר: זיו אוריול

תאריך: 25.4.16

מפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה, לא צריכים שיווק. הם אחד מפלאי הטבע המדהימים וגם מהמתוירים ביבשת אפריקה.

במפלים, נהר הזמבזי צונח בנפילה של כ108 מטרים וברוחב של כ1.7 קילומטרים.

מפלי ויקטוריה הם גם מהגבוהים בין שלושת המפלים המוכרים בעולם (יחד עם האיגואסו בדרום אמריקה והניאגרה בצפון אמריקה), ויש האומרים שגם המרשימים ביותר לצפייה מהקרקע בגלל שתופעת ההיווצרות של המפלים יוצרת ממש במת צפייה ממול למפלים, דבר שמאפשר להתרשם מהם ממאוד קרוב.

נתון מעניין הקשור למפלים -

האיזור כולו מוגדר כ"אקלים של יער גשם". התופעה נוצרת בעקבות "ספריי" המים התמידי שהאיזור מקבל מהמפלים! כשתהיו שם תבינו את זה על בשרכם – מה שמוביל אותי לעצה הראשונה- הצטיידו במעיל גשם.

כמו הרבה פלאי טבע בעולם גם במקרה זה הפלא מהווה גבול בין שתי מדינות כדי ששתיהן יוכלו להנות מהשפע הכלכלי שמגיע עם התהילה. עובדה זו מסבכת את אפשרויות הטיול לתרמילאים ולתיירים- אבל אל דאגה, נעשה בזה סדר.

 

המפלים לפי עונות:

העונה הגשומה היא מאמצע נובמבר עד סוף מרץ.

מבחינת מזג אוויר החורף הוא ממאי עד אמצע אוגוסט ומאופיין בטמפרטורות נוחות מאוד. שאר הזמן זה קיץ והטמפרטורות נעות בין חם לחם מאוד, כולל בעונה הגשומה שהיא חלק מהקיץ.

הגשמים משפיעים על גובה המים אבל ההשפעה המרכזית היא ההגעה של הזרמים במעלה הנהר שמגיעים מפברואר עד אפריל.

 

אז עכשיו לחלוקה פשוטה:

ינואר עד מרץ – נחשבת ל"עונת הביניים" המושלמת של המפלים. הזרם אמנם לא בשיאו אך גם הקצף לא ולכן אפשר לראות את המפלים בצורה יחסית טובה מכל התצפיות, כשכאן גם נכנס הפקטור של לתפוס יום יפה כיוון שזו העונה הגשומה. בעונה זו בריכת השטן כבר סגורה אך איינג'לס פול פתוחה למבקרים, וגם הראפטינג בשיאו לפני שייסגר לקראת אפריל.

אפריל עד אוגוסט – אפריל ומאי הם השיא בזרימת המפלים. זה נשמע כאילו זה הזמן הטוב ביותר לראות אותם, אבל זה לא לגמרי נכון בגלל הספריי והעשן שעולה מהמפלים ומקשה מאוד על הצפייה, בעיקר מהקרקע בנקודות התצפית השונות. בעונה זו אין מה לדבר על הבריכות איינג'לס ודוויל'ס פול בגלל הזרם החזק וזו נחשבת לעונה הכי טובה לראות את המפלים מלמעלה. גם הרפטינג נסגר באזור אפריל ונפתח שוב ביולי (משתנה כמובן משנה לשנה).

אוגוסט עד דצמבר – העונה הנמוכה יחסית כשהזרם יורד מחודש לחודש. זו העונה שבה לא יהיה קצף שיפריע לכם לראות את המפלים מכל מקום אך הם לא יהיו בשיאם (תהיו בטוחים שזה עדיין מחזה של פעם בחיים). זו העונה ללכת לבריכת השטן המפורסמת ולחוות את החוויה הסוריאליסטית הזו.

תופעה מיוחדת ששווה אזכור היא תופעת ה Lunar Rainbow שזה בעצם קשת בלילה של ירח מלא. זה קיים בכל לילה של ירח מלא וכמובן יותר משמעותי בעונות בהם הקצף גבוה. הנקודת תצפית העדיפה היא מהצד של זמביה, אך גם מהגשר יש תצפית טובה

Zim Or Zam?!

כיתוב של תמונה

הצד של זמביה:

ליווינגסטון היא עיירת הגישה למפלים עם שפע של מקומות לינה ומסעדת וחברות תיירות שדרכן אפשר לסגור את כל האטרקציות. מליווינגסטון למפלים עצמם אפשר להגיע עם מוניות או בתחבורה ציבורית בכמה דקות.

השמורה הרשמית של המפלים בצד של זמביה נקראת "מוסי או טוניה", בתרגום ישיר "העשן הרועם" (The smoke that thunders). הכניסה עולה 20$ ומסתובבים בין כמה נקודות תצפית ממול למפלים, כולל אחת שהיא בצד של הנפילה.

איינג'לס ודווילס פול. זה בריכות שנמצאות על שפת המפל ואפשר להיכנס אליהן ולשבת ממש על הקצה. דווילס פול (65$) זה בעונה שהמים נמוכים, כשהמים קצת יותר גבוהים יש את איינג'לס פול (98$) שהיא קצת יותר רחוקה מהקצה, וכשהמים בשיא הבריכות האלה סגורות. המחיר אמנם יקר אבל שווה את זה וזה דרך מלון יוקרתי אז כולל ארוחת בוקר מפנקת ומדריכים שאפשר לסמוך עליהם. יש דרך לחוויה דומה אך מסוכנת יותר, וזה בשמורה עצמה ניגשים אליך מקומים שאומרים שיקחו אותך לשם בזול. הם לוקחים למקומות אחרים שלפעמים יכולים להיות מסוכנים, אבל בהרבה יותר זול מהאטרקציה הרשמית.

בצד של זמביה גם יש הרבה אטרקציות אקסטרים כמו גלישת אוויר מעל המפלים, מסוק, ראפטינג בנהר הזמבזי, באנג'י ועוד הרבה, ויש אפילו שמורת ספארי קטנה באזור.

 

ויזות:

חד יומי – 20$

כניסה אחת – 50$

כניסה כפולה – 80$

איינג'לס פול

הצד של זימבבואה:

עיירת הגישה למפלים נקראת ויקטוריה פולס והיא במרחק הליכה מהשומרה של המפלים. כמו בצד של זמביה גם זו עיירה מפותחת ומתויירת עם מגוון רחב מאוד של מקומות לישון ולאכול ולארגן כל אטרקציה שרק תרצו.

השמורה של המפלים זכתה לשם המקורי Victoria Falls national park ועולה 30$ לכניסה. בשמורה יש מסלול שייקח אתכם לכל נקודות התצפית היפות של המפלים כלל הדוויל'ס קטרקט שזה המפל המערבי ביותר, שאמנם הוא נמוך מאחרים אך מאופיין בזרימה חזקה מאוד. הנקודה המוכרת ביותר היא Danger’s Point שממוקמת ממש מול מרכז המפלים מה שהופך אותה לתצפית הטובה ביותר אליהם מהקרקע. אפשר בתמונה למעלה לראות את הסיבה לזה שהתצפית של זימבבואה טובה יותר – בתמונה החלק של זימבבואה הוא החלק שמשמאל לפתח ושל זמביה מימין לפתח

אם אתם מגיעים מבוטסוואנה או ממשיכים אליה כדאי לדעת שהתחבורה מויקטוריה פולס בזימבבואה לגבול נוחה יותר מהמעבר מהצד של זמביה. אז אם אתם גם ככה מתכננים מעבר בין 2 המדינות דעו שזה עדיף.

 

ויזות:

חד יומי – כרגע אין

כניסה אחת – 30$

כניסה כפולה – 50$

 

 

אז לסיכום – זמביה או זימבבואה?

בגדול בשתי המדינות אפשר לחוות את המפלים בצורה מלאה ולקנח גם בכמה אטרקציות אקסטרים.

זימבבואה מנצחת בתצפית הרגלית הטובה יותר וזמביה נותנת את החוויה המיוחדת של דווילס ואיינג'לס פול.

מי שיחליט לבקר בשתיהן לא יתחרט!

קצת על הכותב

יחד עם חברתי הדס יצאנו באוקטובר 2015 לטיול של חצי שנה ביבשת. התחלנו באוגנדה ועשינו את כל הדרך עד דרום אפריקה דרך טנזניה, מלאווי, זמביה בוצוואנה ונמיביה.

מוזמנים לפנות בכל שאלה!

זיו – 0524343480

Zivoriol1@gmail.com

bottom of page